26 marca 2025 roku w Regionalnym Centrum Animacji Kultury odbyła się konferencja Wczesna edukacja w dobie zmian – potrzeby i oczekiwania XXI wieku w ramach Projektu Profesjonalny nauczyciel. Kompetentny uczeń. Edukacja wobec wyzwań przyszłości poprzez podnoszenie umiejętności, współfinansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Konferencję rozpoczął Dyrektor naszego Ośrodka, dr Paweł Zapeński, który jednocześnie zainaugurował Projekt Profesjonalny nauczyciel. Kompetentny uczeń. Edukacja wobec wyzwań przyszłości poprzez podnoszenie umiejętności. W gronie gości powitano m.in. Pana Tomasza Nesterowicza, Wicewojewodę Lubuskiego, Pana Jacka Urbańskiego, Członka Zarządu Województwa Lubuskiego, Panią Marzenę Pulik-Sowińską, Lubuskiego Wicekuratora Oświaty, Pana Marka Kamińskiego – Zastępcę Prezydenta Miasta Zielona Góra, Panią Ewę Sokołowską – Zastępcę Dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Pana Jarosława Skorulskiego – Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zielona Góra.
W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, wczesna edukacja odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń. Współczesne dzieci dorastają w zupełnie innym kontekście niż ich rówieśnicy sprzed kilku czy kilkunastu lat. Przemiany technologiczne, społeczne i kulturowe stawiają nowe wyzwania oraz wymagania, które należy uwzględnić w procesie nauczania i wychowania. Rozumiejąc te wyzwania i potrzeby, organizatorzy wydarzenia zaproponowali nauczycielom i dyrektorom szkół i przedszkoli wysłuchanie wykładów uznanych ekspertów z różnych dziedzin, którzy dzieląc się swoją wiedzą, wynikami badań, doświadczeniem oraz pomysłami, podjęli próbę odpowiedzi na pytanie, jak dostosować wczesną edukację do zmieniającej się rzeczywistości, uwzględniając jednocześnie potrzebę emocjonalnego i społecznego wsparcia najmłodszych.
Wykłady wygłosili:
- dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska,
- dr hab. Inetta Nowosad,
- dr hab. Jan Amos Jelinek,
- dr hab. Grażyna Szyling,
- dr Anna Michniuk.
Podczas wykładów poruszono istotne zagadnienia z zakresu rozwoju wczesnej edukacji, a w szczególności dotyczące kompetencji XXI wieku, edukacji matematycznej, technicznej, językowej oraz oceniania opisowego.
Po zakończeniu części wykładowej konferencji, w ramach Strefy Dobrych Praktyk uczestnicy brali udział w warsztatach, prowadzonych przez nauczycielki – mistrzynie i pasjonatki edukacji z wykorzystaniem TI – z lubuskich szkół i przedszkoli. Podzieleni na cztery grupy nauczyciele kodowali, programowali i obsługiwali roboty pod czujnym okiem Pań: Martyny Bujel, i Agaty Sasin z Przedszkola nr 12 w Nowej Soli, Anity Bembnowicz-Matuszewskiej i Karoliny Krawczyk-Nowickiej z Przedszkola nr 1 w Kożuchowie, Mirelli Piechockiej i Beaty Pazio ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze oraz Julii Szopy i Danuty Błażejewskiej z Zespołu Edukacyjnego nr 8 w Zielonej Górze.
W konferencji wzięło udział 82 uczestników – nauczycieli i dyrektorów szkół i przedszkoli południowej części województwa lubuskiego.
Mamy nadzieję, że bogactwo przedstawionych treści i pomysłów stanie się inspiracją dla nauczycielek, nauczycieli i dyrektorów w ich codziennej praktyce szkolnej i przedszkolnej. Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji!