25 września br. w godzinach 10.00 – 14.45, w sali konferencyjnej hotelu Ruben w Zielonej Górze odbyła się doroczna konferencja nauczycieli języków obcych województwa lubuskiego z okazji Europejskiego Dnia Języków – Nauczanie języka obcego w epoce cyfrowej.
Organizatorami konferencji były: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Patronaty honorowe nad konferencją objęły: Pani Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Pani Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty.
Głównym celem przedsięwzięcia było doskonalenie kompetencji oraz warsztatu pracy nauczycieli języków obcych. Zaprezentowane zostały sposoby wykorzystania technologii cyfrowych w dydaktyce języków obcych, szczególnie w zakresie edukacji zdalnej, metody i formy pracy z uczniami szkół ponadpodstawowych w przygotowaniu do egzaminu maturalnego oraz sposoby efektywnego nauczania języka obcego w edukacji wczesnoszkolnej ze szczególnym uwzględnieniem diagnozowania i monitorowania postępów w nauce dzieci młodszych.
W imieniu organizatorów głos zabrała Pani Magdalena Szendi, nauczyciel konsultant ODN w Zielonej Górze ds. języków obcych, która powitała gości i uczestników konferencji, przedstawiła szczegółowy program wydarzenia oraz prelegentów.
W pierwszym wystąpieniu dr Tomasz Tokarz zaprezentował wyniki badań poświęconych stosowaniu technologii i narzędzi cyfrowych przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Dzięki zaprezentowanym wynikom badań słuchacze mogli przybliżyć sobie obraz dzisiejszych dzieci i młodzieży w polskich szkołach oraz posłuchać o skutecznych sposobach angażowania uczniów do nauki i do współpracy w szkole.
W drugim wystąpieniu Pani Anna Abramczyk wskazywała na ścisłe połączenie pomiędzy kształtowaniem kompetencji kluczowych a realizacją podstawy programowej języków obcych, w tym dla szkół ponadpodstawowych oraz przegotowaniem uczniów do egzaminu maturalnego. Kolejne wystąpienie poświęcone było tematyce
Pani Anna Wieczorek zaprezentowała wiele praktycznych przykładów zadań, narzędzi i materiałów z zakresu diagnozowania i oceniania pracy zdalnej dzieci z języka obcego w szkole podstawowej.
W ostatnim wystąpieniu Pani Malwina Kordus zaprezentowała strony i aplikacje do nauki języków obcych oraz wskazała, w jaki sposób można je wykorzystać na zajęciach tak, aby wzmacniać zainteresowanie uczniów i podnosić poziom ich motywacji do nauki.
Wydarzeniu – jak co roku – towarzyszył kiermasz wydawnictw i księgarni językowych, które prezentowały aktualne pomoce dydaktyczne do rozwijania umiejętności językowych, w tym również zasoby cyfrowe do pracy zdalnej. Na miejscu doradcy prowadzili konsultacje w zakresie korzystania z zasobów oferty cyfrowej wydawnictw.
W konferencji łącznie uczestniczyło 91 nauczycieli języków obcych oraz gości.
Z ewaluacji przeprowadzonej wśród uczestników konferencji wynika, iż tematyka oraz poszczególne wystąpienia prelegentów w wysokim stopniu spełniły ich oczekiwania. Poruszaną tematykę uznali oni za wysoce merytoryczną, potrzebną i ważną w pracy nauczyciela. Wykłady okazały się inspirujące do dalszego doskonalenia zawodowego oraz poszerzania swojej wiedzy poprzez zgłoszenie zainteresowania udziałem w formach doskonalenia zawodowego z zakresu wykorzystania narzędzi cyfrowych w pracy z uczniami, przygotowania do egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu maturalnego, rozwijania kreatywnego myślenia oraz budowania motywacji u uczniów.
Materiały konferencyjne (fragmenty) zostaną wkrótce opublikowane na stronie Ośrodka.
25 września 2020 roku, w godzinach 10.00 – 15.00, w Sali Konferencyjnej Hotelu Ruben przy Al. 3 Maja 1a w Zielonej Górze odbędzie się coroczna konferencja nauczycieli języków obcych województwa lubuskiego z okazji Europejskiego Dnia Języków pt. Nauczanie języka obcego w epoce cyfrowej. Zapraszamy do rejestracji i bezpłatnego udziału w wydarzeniu. Liczba miejsc jest ograniczona do 90 osób. Pragniemy zwrócić uwagę, iż zmianie uległo miejsce organizacji konferencji.
Zapraszamy do rejestracji i bezpłatnego udziału w wydarzeniu.
Organizatorami konferencji są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze oraz – po raz pierwszy – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.
Tematyka konferencji poświęcona będzie wyzwaniom edukacji cyfrowej, nauczania zdalnego, zastosowaniu TI w dydaktyce języków obcych, jak również przygotowaniu uczniów szkół ponadpodstawowych do egzaminu maturalnego. Wykłady poprowadzą znani krajowi eksperci i edukatorzy.
Konferencji towarzyszył będzie kiermasz materiałów edukacyjnych oraz praktyczne warsztaty, które odbędą się po wykładach plenarnych w siedzibie Ośrodka przy ul. Chopina 15a w Zielonej Górze.
Program warsztatów:
25.09.2020 r.
15.30 – 18.45 |
dr Tomasz Tokarz | Jak angażować uczniów w epoce cyfrowej? | ODN sala 305 |
25.09.2020 r.
15.30 – 18.45 |
Anna Abramczyk | Akcja – kooperacja. Techniki nauczania i uczenia się kooperatywnego | ODN sala 107 |
25.09.2020 r.
15.30 – 18.45 |
Anna Wieczorek | Storytelling na zajęciach (online). Rola narracji i prostych piktogramów w rozwijaniu kreatywności językowej i zapamiętywaniu nowych treści przez uczniów | ODN sala 307 |
26.09.2020 r. 10.00 – 13.15 |
Anna Wieczorek | Piosenki, które uczą mówić, czyli jak aktywizować dzieci do podejmowania prób samodzielnego mówienia po angielsku w klasach 0-3 oraz 4-6 | ODN sala 302 |