W dniu 7 kwietnia, w godz.9.30-12.30, odbyło się kolejne spotkanie robocze przedstawicieli Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, ZTE Civilitas oraz RAA Brandenburg (Lech Sałaciński, Maria Furtak, Dobiesław Barczyński, Alfred Ross, Angela Fleczer, Marzena Łącka), tym razem ze względu na sytuację epidemiczną, na specjalnie przeznaczonej do tego platformie wideokonferencyjnej ZOOM.
Moderatorem i tłumaczem wideokonferencji był dr Lech Sałaciński. Spotkanie rozpoczął Alfred Ross – dyrektor RAA Brandenburg w Poczdamie, który przypomniał dotychczas realizowane wspólne projekty i działania w ramach trójstronnej polsko-niemieckiej współpracy. Następnie Maria Furtak przedstawiła główne założenia nowego projektu realizowanego przez Civilitas we współpracy z ODN. Projekt ODNOWA finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Priorytet 1a).
W dalszej kolejności rozmawiano o szczegółowych zadaniach, które zaplanowano do realizacji w kolejnych etapach projektu. Mówiono między innymi o:
- organizacji wizyty studyjnej dla polskich nauczycieli w szkołach /placówkach po drugiej stronie Odry w celu poznania niemieckich Dobrych Praktyk w zakresie pracy z dziećmi obcojęzycznymi;
- przygotowaniach do seminarium w Słubicach dla nauczycieli polskich i niemieckich: Jak pracować z dziećmi obcojęzycznymi?
W kolejnej części spotkania Dobiesław Barczyński, prezes ZTE Civilitas opowiedział o realizowanym wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim projekcie: „Słucham , rozumiem…”.
Po przerwie partnerzy niemieccy przestawili projekty, które obecnie realizowane są przez RAA Brandenburg. Pierwszy z nich: Nachbarsprache in der Doppelstadt – Język sąsiada w Dwumieście ma na celu poprawę kompetencji w zakresie języka niemieckiego dla dzieci ze Słubic oraz języka polskiego – dla dzieci z Frankfurtu. Partnerzy z RAA oczekują pomocy ze strony ODN i Civilitas w zakresie przeprowadzenia szkoleń metodycznych dla nauczycieli polskich i niemieckich prowadzących zajęcia z dziećmi. Drugi prezentowany projekt: Plecak w przedszkolu I szkole wpisuje się w tematykę spotkania i dotyczy pracy z rodzicami dzieci obcokrajowców, grupy defaworyzowanej, która ma, ze względu na częstą nieznajomość języka, ograniczone możliwości wspierania w rozwoju swoich dzieci i pomocy w procesie edukacji szkolnej.
Zakończyliśmy konferencję ustaleniami zobowiązań dla każdej ze stron oraz życzeniami świątecznymi i spotkania się w „realu”.