logo szkola dla rodz wychDziałania w ramach kampanii Cała Polska rozmawia z dziećmi

Majówka rodzinna w Skansenie w Ochli

W ostatnią niedzielę maja na terenie Skansenu miała miejsce doroczna majówka, podczas której dokonano otwarcia nowej ścieżki edukacyjnej dla rodziców Pod ochronnym parasolem rodziny. Wędrując od chaty do chaty rodzice zdobywali wiedzę na temat czynników chroniących dzieci przed zagrożeniami.

Inspiracją do opracowania programu ścieżki była lista D. Hawkinsa, wg której najważniejsze czynniki chroniące dzieci przed wchodzeniem w zachowania problemowe i uzależnienia to:

  • silna więź emocjonalna z rodzicami,
  • zainteresowanie nauką szkolną,
  • regularne praktyki religijne,
  • poszanowanie norm, wartości i autorytetów,
  • miejsce w pozytywnej grupie rówieśniczej.

 

Badania

W marcu przeprowadzono badania wśród zielonogórskich gimnazjalistów i licealistów dotyczące rozmów z rodzicami. Konsultanci ODN opracowali krótką ankietę, wyniki badań zamieszamy w materiale opracowanym przez naszego psychologa Lucynę Miś-Ciągło.

Czytaj dalej...

Konferencja Cała Polska rozmawia z Dziećmi

23 marca 2012 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyła się VII wojewódzka konferencja z cyklu W krainie życia. w tym roku pod hasłem Cała polska rozmawia z Dziećmi. Udział wzięło 100 osób (nauczyciele, dyrektorzy, rodzice).

Sprawozdanie z konferencji

Miejskie Przedszkole nr 14 w Zielonej Górze włączyło się w kampanię. Wykonano ogromną tablicę informacyjną o akcji i spotkaniach rodziców, przeprowadzono konkurs plastyczny dla dzieci. Planowane są psychoedukacyjne spotkania dla rodziców i nauczycieli. Opiekunkami akcji w przedszkolu są panie Anna Furmanek i Elżbieta Tyczyńska.

Psychoedukacja rodziców

W styczniu 2012 w ODN rozpoczęto realizację bezpłatnych warsztatów dla rodziców ramach programu Szkoła dla rodziców i wychowawców część II "Rodzeństwo bez rywalizacji". Dwunastoosobowa grupa rodziców doskonali swoje kompetencje wychowawcze.

Konkursy dla uczniów

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zachęca szkoły i placówki do udziału w kampanii m.in. poprzez ogłoszenie konkursów (plastyczny i literacki) dla uczniów: Mamo! Tato! Nie mów do mnie, lecz ze mną rozmawiaj.

Grupa wsparcia dla rodziców

"W poszukiwaniu straconego czasu" – herbaciarnia przy ul. Świętojańskiej 1 w Zielonej Górze jest miejscem spotkań rodziców. W każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 17.00 rodzice w towarzystwie specjalisty prowadzą "rozmowy niekontrolowane między nami rodzicami". Spotkania mają charakter grupy wsparcia i otwartą formułę, tzn. może w nich uczestniczyć każdy rodzic, który ma ochotę rozmawiać o wychowaniu dzieci. Najbliższe spotkanie - 30 listopada będzie poświecone problemom szkolnym dzieci i motywowaniu do nauki.

Promocja kampanii w terenie

W listopadzie 2011 w Punktach konsultacyjnych ODN ( w Żaganiu, Nowej Soli i Krośnie Odrzańskim) odbywały się spotkania dla nauczycieli na temat współpracy z rodzicami w ramach kampanii Cała Polska rozmawia z dziećmi. Nauczyciele zostali zapoznani z głównymi celami i założeniami kampanii. Byli zachęcani do podejmowania różnorakich działań w swoich szkołach i środowisku lokalnym. Metodą burzy mózgów nauczyciele generowali pomysły na działania, poprzez które będą realizowali cele kampanii w swoich środowiskach.

Newsletter

Wpisz kod 8946
Imię:
email:

Strefa osobistego rozwoju

Badania i analizy

Spotkania z TI w ODN

 

baner lubuskie

 ojczyzna 100

 logo szkola dla rodz wych

 

  logo klub nauczyciela 

 

szkola zdrowie

 

czytamy

 

pbw

 

PITax