Podsumowanie Projektu Harcerstwo 100+

W dniu 28 lutego 2014 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M.Grzegorzewskiej w Zielonej Górze odbyło się Forum realizatorów projektów edukacyjnych Harcerstwo 100+.
Organizatorami imprezy były: Komenda Chorągwi Ziemi Lubuskiej i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Forum otworzył hm Leszek Kornosz – Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej. Zgromadzonych gości przywitali: Marzena Szafińska-Chadała – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej oraz Sławomir Głowacki – Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
Celem forum było zaprezentowanie przedsięwzięć podjętych przez uczniów
i nauczycieli w ramach Projektu Harcerstwo 100+.
Do udziału w Forum zaproszono przedstawicieli Komendy Chorągwi Ziemi Lubuskiej, sympatyków harcerstwa oraz dyrektorów i nauczycieli pięciu placówek, które zakończyły realizacje projektów:

  • Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze – Jak grupy harcerskie w Szkole Podstawowej nr 2 wpływały na integrację młodzieży? – Agnieszka Sawicka;
  • Szkoła Podstawowa w Trzebielu – Poznajemy historię i zabytki naszej miejscowości – Iwona Grzeszczuk, Sylwia Ksiuk – Kursa;
  • Zespół Szkół w Otyniu – Dzień harcerski w Zespole Szkół w Otyniu - Magdalena Piotrowska–Kołtun;
  • Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. J. Korczaka w Nowej Soli – Szlakiem prawa harcerskiego – w poszukiwaniu wartości – Małgorzata Górna;
  • Zespół Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku – współczesny komfort i wygoda czy dawne spartańskie warunki? – Janina Hercuń, Aneta Śliwińska, Justyna Pająk.

 

Łącznie w projektach uczestniczyło: 51 uczniów i 8 nauczycieli.
Podczas realizacji Projektu Harcerstwo 100+ w latach 2011 – 2013 przeprowadzono w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli 9 spotkań metodycznych. Uczestnicy projektów edukacyjnych brali udział w warsztatach z zakresu pracy metodą projektu, doskonalili nowoczesny warsztat informacyjno – wyszukiwawczy w oparciu o zasoby Archiwum Państwowego w Zielonej Górze z siedzibą w Starym Kisielinie oraz Komendzie Chorągwi i Komendzie Hufca w Zielonej Górze. Ponadto w 2011 r. odbyły się dwie konferencje w:

  • Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze Zielonogórskie drużyny i szczepy w historii miasta;
  • Komendzie Chorągwi Ziemi Lubuskiej Lubuskie drużyny i szczepy.

 

Dodatkowo w 2012 r. uczestniczono w obchodach 50 rocznicy szczepu Wichura podczas których odsłonięto pamiątkową tablicę poświeconą działalności szczepu w latach 1961–1979.
Kolejnymi działaniami były:

  • Spotkanie pokoleń zielonogórskich harcerzy w Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze;
  • Konferencja Idee Janusza Korczaka wciąż bliskie … w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Nowej Soli.


Przebieg Forum

Informacje o założeniach projektu Harcerstwo 100+ przedstawiła hm Helena Jakubowska z Komendy Chorągwi Ziemi Lubuskiej. W dalszej części Forum dh Krystyna Stech omówiła wyniki przeprowadzonych badań Zielonogórscy uczniowie wobec harcerstwa.
Informacje z przebiegu realizacji projektów edukacyjnych w szkołach w ramach Projektu Harcerstwo 100+ przedstawiły Barbara Dobryniewska i Mirosława Dzwonkowska z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
W drugiej części Forum głos zabrali uczniowi wraz z opiekunami i koordynatorami, którzy zaprezentowali przedsięwzięcia realizowane w szkołach. Przygotowano prezentacje multimedialne wzbogacone śpiewem i pląsami harcerskimi.
Na zakończenie wręczono dyplomy i podziękowania szkołom i opiekunom projektów. Poinformowano o przystąpieniu do projektu Harcerstwo 100+ kolejnych szkół: Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze i Gimnazjum nr 3 im. J. Chełmońskiego w Zielonej Górze.
Forum towarzyszyła interesująca wystawa poświęcona historii harcerstwa na Ziemi Lubuskiej, którą przygotowali pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wystawa czynna będzie do 31 marca 2014 r.
Forum spotkało się z życzliwym przyjęciem uczestników.
Galeria zdjęć

Strefa osobistego rozwoju

Badania i analizy

Spotkania z TI w ODN

 

baner lubuskie

 ojczyzna 100

 logo szkola dla rodz wych

 

  logo klub nauczyciela 

 

szkola zdrowie

 

czytamy

 

pbw

 

PITax