Projekt edukacyjny ZBADAI

Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej rozpoczęło nabór szkół do projektu ZBADAI. Program skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które chcą rozwijać kompetencje uczniów i nauczycieli w zakresie metody badawczej oraz świadomego wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w edukacji.

W projekcie weźmie udział 200 szkół z całej Polski. Uczniowie będą realizować interdyscyplinarne projekty badawcze, a nauczyciele skorzystają ze specjalistycznego kursu AI oraz wsparcia ekspertów Centrum Nauki Kopernik.

 

Czytaj dalej…Projekt edukacyjny ZBADAI

Między fikcją a rzeczywistością. Młody człowiek pod presją (nie tylko) cyfrowego świata

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze informuje o wydarzeniu pn. „Między fikcją a rzeczywistością. Młody człowiek pod presją (nie tylko) cyfrowego świata”, które odbędzie się 22 maja 2026 r.Teatrze im. Juliusza Osterwy.

Wydarzenie skierowane jest do:

Czytaj dalej…Między fikcją a rzeczywistością. Młody człowiek pod presją (nie tylko) cyfrowego świata

Bezpłatne szkolenia o AI dla 11 tysięcy nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że nauczyciele i nauczycielki z całej Polski mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach dotyczących sztucznej inteligencji w ramach projektu Lekcja:AI. To wyjątkowa okazja do rozwijania kompetencji cyfrowych, poznania praktycznych zastosowań AI w edukacji oraz zdobycia wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.

Projekt, realizowany dzięki wsparciu funduszy europejskich, obejmie swoim zasięgiem aż 11 tysięcy nauczycieli. Szkolenia będą prowadzone do czerwca 2027 roku.

Czym jest projekt Lekcja:AI?

Projekt Lekcja:AI to ogólnopolski program bezpłatnych szkoleń skierowanych do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych – liceów, techników i szkół branżowych – niezależnie od nauczanego przedmiotu.

Czytaj dalej…Bezpłatne szkolenia o AI dla 11 tysięcy nauczycieli

Kangur Matematyczny 2026 rozstrzygnięty!

Drodzy Nauczyciele i Rodzice!

Miło nam poinformować, że znane są już wyniki konkursu matematycznego “Kangur 2026”.

19 marca 2026 r. po raz trzydziesty czwarty w regionie zielonogórskim odbył się międzynarodowy konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Organizatorem był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, który współpracuje z Towarzystwem Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych oraz Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na początku lat osiemdziesiątych znany popularyzator matematyki, Peter O’Halloran, zapoczątkował konkurs matematyczny dla dzieci i młodzieży. Dzięki prostym zasadom oraz atrakcyjnemu systemowi nagród przedsięwzięcie bardzo szybko zdobyło uznanie uczestników. Nazwa „Kangur Matematyczny” nawiązuje do Australii – kraju, w którym narodziła się idea konkursu.

Czytaj dalej…Kangur Matematyczny 2026 rozstrzygnięty!

Program Instytutu Psychiatrii i Neurologii dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym

Pracownia Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” Instytutu Psychiatrii i Neurologii zaprasza szkoły podstawowe (klasy 6–8) i szkoły ponadpodstawowe do udziału w bezpłatnym programie zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród młodzieży. Realizacja działań jest zaplanowana na nadchodzący rok szkolny 2026/2027.

Pierwszym krokiem udziału w programie jest szkolenie dla realizatorów – psychologów i pedagogów szkolnych oraz wychowawców klas, w których będzie prowadzony program. Trzygodzinne szkolenie przeprowadzą specjaliści z Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M”. Termin spotkania – w okresie od września do listopada 2026 r. – zostanie ustalony indywidualnie z każdą zakwalifikowaną placówką. O przyjęciu do programu decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy

Czytaj dalej…Program Instytutu Psychiatrii i Neurologii dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym

ORE: V edycja konkursu grantowego

Ośrodek Rozwoju Edukacji 27 kwietnia 2026 r. ogłosił V edycję konkursu grantowego. Do składania wniosków na utworzenie SCWEW zapraszamy organy prowadzące publiczne i niepubliczne przedszkola specjalne, szkoły specjalne, placówki specjalne (SOSW, MOW, MOS).

Założeniem V edycji konkursu jest wyłonienie grantobiorców, którzy utworzą 80 Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych lub placówkach specjalnych.

Czytaj dalej…ORE: V edycja konkursu grantowego

8 Wykład Mistrzowski: “Prawa dziecka – od Korczaka po Rzecznika: Jak nie zgubić się w świecie małych gigantów”

Szanowni Państwo,

Wykład mistrzowski z udziałem wyjątkowego gościa, dr Marka Michalaka – byłego Rzecznika Praw Dziecka – to niepowtarzalna okazja do pogłębionej refleksji nad prawami najmłodszych w kontekście myśli i działalności Janusza Korczaka. Spotkanie poświęcone będzie idei podmiotowości dziecka, jego godności oraz prawu do szacunku – wartościom, które Korczak nie tylko głosił, ale i konsekwentnie realizował w swojej pracy wychowawczej.

Podczas wykładu Marek Michalak przybliży współczesne znaczenie praw dziecka, odwołując się zarówno do dorobku Korczaka, jak i do aktualnych wyzwań społecznych oraz edukacyjnych. Uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się, w jaki sposób idee sprzed niemal wieku mogą inspirować dzisiejsze działania na rzecz ochrony praw dziecka, budowania relacji opartych na zaufaniu oraz tworzenia przestrzeni, w której głos młodych ludzi jest realnie słyszany i respektowany.

Czytaj dalej…8 Wykład Mistrzowski: “Prawa dziecka – od Korczaka po Rzecznika: Jak nie zgubić się w świecie małych gigantów”

Lubuski Sejmik Dziecięcy

Szanowni Państwo
Dyrektorzy Szkół Podstawowych!

Rusza kolejna edycja Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego!

W związku ze zbliżającymi się obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka chcielibyśmy zaprosić uczniów szkół podstawowych Województwa Lubuskiego do wspólnego świętowania i przybliżyć im zasady funkcjonowania Samorządu Województwa Lubuskiego.

XII Lubuski Sejmik Dziecięcy, pod patronatem Marszałka oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Lubuskiego, odbędzie się 1 czerwca 2026 r. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Szczegółowe informacje dotyczące spotkania wraz z porządkiem obrad zostaną wysłane do szkół, które się zakwalifikują.

Czytaj dalej…Lubuski Sejmik Dziecięcy

Konkurs na plakat promujący mediację – zaproszenie dla uczniów

Aby uświetnić obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji, przypadające w październiku, Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na plakat promujący mediację.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu promującego ideę mediacji – jako skutecznego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Jury konkursowe wybierze 12 najlepszych prac, w tym jedną zwycięską. Dodatkowo przyznanych zostanie 10 wyróżnień.

Czytaj dalej…Konkurs na plakat promujący mediację – zaproszenie dla uczniów

Konferencja “Nauczyciel – Czas – Przestrzeń – Szkoła. Edukacja akademicka”, 7.05.2026

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapraszamy do udziału w cyklicznej międzynarodowej konferencji naukowo-edukacyjnej pt.:

Nauczyciel – Czas – Przestrzeń – Szkoła
Edukacja akademicka

Celem konferencji uczyniono dyskurs dotyczący edukacji w szkołach wyższych w Polsce i wybranych innych krajach (na Słowacji, w Australii, Izraelu, Czechach, Ukrainie, Włoszech). Uczestnicy będą mieli okazję do stworzenia przestrzeni do dialogu i współpracy między przedstawicielami różnych środowisk akademickich. Wymiana poglądów może przyczynić się do popularyzacji innowacyjnych pomysłów na dobrą zmianę na poziomie szkoły wyższej.

Patronat konferencji

  • Dziekan WSE UAM dr hab. Waldemar Segiet, prof. UAM
  • Dyrektor Instytutu Pedagogiki  dr hab. Mirosława Kowalskiego, prof. UZ
  • Polska Akademia Nauk
  • Lubuskie Towarzystwo Naukowe

Czytaj dalej…Konferencja “Nauczyciel – Czas – Przestrzeń – Szkoła. Edukacja akademicka”, 7.05.2026

Skip to content